Teknoloji

Sahte yardım ve bağış girişimlerine dikkat edin

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem büyük üzüntü ve yıkıma neden oldu. Toplamda 10 ili etkileyen deprem binlerce can ve mal kaybına neden olurken, olayların ardından tüm Türkiye bölgeye yardım ulaştırmak için seferber oldu.

İyi niyetli insanlar, kriz zamanlarında içlerindeki iyiliği ortaya çıkarmak ve sıkıntıda olanlara bir an önce destek olmak isterler. Ne yazık ki, bu dönemlerin aynı zamanda en kötü dolandırıcıların ve hileli prosedürlerin ortaya çıkması için bir fırsat olduğunu dikkate almak gerekir.

Bu hassas dönemde siber güvenlik şirketi ESET, yardım bahanesiyle sahte hesap ve uygulamalar üzerinden para ve koz arayanlara karşı dikkatli olunması için çağrıda bulundu.  Aksiliklerden endişe duyuyorsanız ve sahada insani yardım çalışmalarına bağış yaparak destek olmanın bir yolunu arıyorsanız, resmi kurumların ve bilinen kuruluşların yönlendirmelerini göz önünde bulundurun.

Kitle fonlaması, hibe veya bağış dolandırıcılığı, kurbanları aldatmayı amaçlayan bir tür siber suçtur. Bu tür bir dolandırıcılıkta dolandırıcılar, sahte bağış planları düzenleyerek veya gerçek planları taklit ederek bireylerin empati duygusunu ve zor durumdakilere yardım etme isteğini kötüye kullanır. Dolandırıcılar, insanları bağış yapmaya teşvik edebilecek doğal afetler, kazalar veya trajedilerden para kazanmaya çalışır.

Siber suçlular, mantıklı insanlardan zorla para almak için bir Facebook sayfası veya grubu oluşturur. Hassas içeriğe sahip çok sayıda fotoğraf ve görsel paylaşarak onları bağış yapmaya ikna etmeye çalışıyorlar. E-postanıza gelebilecek duygusal yardım taleplerine karşı uyanık olun. Hesap hırsızlığının sık olduğu bir çağda, dijital bilgilerin doğrulanması zor olabilir. Sosyal medya siteleri genellikle yardım girişimlerinin duyurulmasında değerli bir rol oynasa da, dolandırıcılık girişimleri için de verimli ortamlardır.

Sahte bağış toplama girişimi nasıl anlaşılır?

  • Bağış yapmadan önce kontrol edin. Resmi kurumların talimatlarını dikkate alın. Tanınmış, tanınmış, çalışma geçmişi olan ve alanında aktif veya ortak olan kuruluşlarla çalıştığınız doğru olacaktır.
  • Kuruluşun web sitesi aracılığıyla bağış yapın veya bilgi için doğrudan hayır kurumuyla iletişime geçin.
  • Para transferi taleplerine karşı dikkatli olun.
  • Kişilere tıklamayın veya ekleri indirmeyin, özellikle şüpheli e-postalarda veya bilinmeyen kaynaklardan gelen sosyal medya gönderilerinde. Farkında olmadan cihazınıza kötü amaçlı yazılım indirmeniz için sizi kandırmaya çalışıyor olabilirler.
  • Mesajın gerçek olduğunu doğrulayamadığınız sürece, güvenilir kaynaklardan gelen raporlara karşı dikkatli olun. Bunun için size ulaşmak için kullanılandan farklı bir formül kullanarak söz konusu kaynakla iletişime geçin (size e-posta ile ulaşıldıysa telefonla ulaşın).
  • Kuruluşun yasal olduğunu doğrulayamadığınız sürece, bir hayır kurumunu tanıtan sosyal medya gönderilerine şüpheyle yaklaşın. Bunu öneren arkadaşınız araştırmamış olabilir ve bir sosyal medya gönderisinin aldığı beğeni sayısı yasallık açısından pek bir anlam ifade etmez.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu