Haber

Kuzey Kore lideri Kim’in kışla ziyaretine kızı da eşlik etti

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un kızı Kim Ju-ae de Kore Halk Ordusu’nun (KPA) kuruluşunun 75. yıldönümü münasebetiyle kışlaya katıldı.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı Pyongyang, Kim’in başkentteki KPA subaylarının kışlasını ziyaretinin ardından askerlerle bir akşam yemeğine geldiğini bildirdi.

KCNA tarafından yayınlanan görüntülerde, babası Kim Jong-un ve annesi Ri Sol-ju’nun ortada gaziler ile masada oturduğu görülen Kim Ju-ae’nin babasının halefi olduğu iddia ediliyor.

Yemekte yaptığı konuşmada KPA’nın 75. yıl dönümünü kutlayan Kim, askerleri “dış tehditlere rağmen dünyanın en güçlü ordusu” olmaya devam ettikleri için övdü.

Kuzey Kore lideri Kim, yaptığı konuşmada ordunun misyonuna vurgu yaparak, “Bu topraklarda kalıcı barış, refah ve kalkınma için tüm bu acılara katlanarak büyük ve mutlak bir güç geliştirdik.” söz konusu.

Kim Jong-un, 2022 Kasım ayı sonunda gerçekleştirilen kıtalararası güdümlü füze denemesini takip ederken kızıyla birlikte ilk kez kamera karşısına geçti.

Kore İşçi Partisi Merkez Askeri Komisyonu’nun 6 Ocak 2022’deki toplantısına başkanlık eden Kim, ordudan askeri hazırlıkları artırmasını istedi.

Toplantıda komisyon üyeleri, “askeri operasyonların ve tatbikatların sürekli genişletilmesi ve yoğunlaştırılması yoluyla savaşa hazırlık durumunun güçlendirilmesi” konusunu tartıştı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı da geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD’nin Güney Kore ile artan askeri tatbikatlarının bölgedeki gerilimi tırmandırdığını ileri sürerek, herhangi bir kısa veya uzun vadeli tehdide “ezici nükleer güç” ile yanıt vermeye hazır olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de geçen ayın sonunda, yeni nesil gizli savaş uçakları ve uçak gemileri gibi stratejik askeri varlıkları Güney Kore’ye konuşlandırmaya devam edeceklerini duyurdu.

andirinhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu