Haber

BAE, Gazze’ye yardım konusunda BM Güvenlik Konseyi’nde çözüm arayacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), BM Güvenlik Heyeti’nin bugün yapacağı acil toplantıda Gazze’ye insani yardım sağlamak amacıyla “düşmanlıkların geçici olarak durdurulmasına” çözüm arayacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün İsrail’in Gazze’ye yönelik kara işgaline ilişkin acil toplantı yapacağını duyurdu. BM Güvenlik Konseyi’nde insani yardımın sağlanması için “düşmanlıkların geçici olarak askıya alınması” gerektiği vurgulandı. Acil toplantı, Ürdün’ün Cuma günü sunduğu, Gazze’de “kalıcı insani ateşkes” çağrısında bulunan ve 120 ülkenin “evet” oyu verdiği Birleşmiş Milletler kararının ardından gerçekleşecek.

Cuma günü 14 ülke “hayır” dedi

Cuma günü BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, Ürdün’ün hazırladığı ve 47 BM üyesi ülkenin desteklediği, bölgede ateşkes sağlanmasını amaçlayan ateşkes karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda 120 lehte oyla kabul edildi. 14 karşı ve 45 çekimser. Öte yandan ABD, bu ayın başlarında toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde insani yardım amacıyla çatışmanın durdurulması yönünde çağrıda bulunan karar tasarısını veto etti. -DOHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
bostancı evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu