Teknoloji

Yeni görüntüler, Çin’in Zhurong gezicisinin Mars’taki kıyametini gösterebilir

Çin’in Mars gezgini, kızıl gezegenin kumlu, çorak yüzeyinde tamamen tükenmiş görünüyor. 2021’de Mars’a ulaşan Zhurong gezici, Mayıs 2022’de kış uykusuna yattı. Ancak o zamandan beri Dünya ile temas kurmadığını bildiriyor, ilk olarak Ocak ayı başlarında ortaya çıktı. Şimdi, araç tamamen satılmış gibi görünüyor.

Zhurong gezgini, Çin’in Tianwen-1 olarak bilinen ilk gezegen ortası görevinin bir parçasıydı. Misyon, Mars yüzeyinin topografyasını incelemek için başlatıldı. Çin’in Mars gezgini kış uykusundan önce birincil görevini tamamladı, ancak Aralık ayında ek görevlere devam etmesi planlandı. Ne yazık ki, gezici tekrar uyanmak üzere tasarlanmış olmasına rağmen sessiz kalıyor.

Aracın ölüm nedeni büyük olasılıkla kumla kaplı güneş panellerine bağlanabilir. Mars’ı keşfedecek diğer uzay araçları da, NASA’nın InSight iniş aracı da dahil olmak üzere geçmişte bu sorunla karşılaştı. Güneş enerjisiyle çalışan uzay araçları, Güneş onlara güç sağlamak için orada olduğu sürece sonsuza kadar çalışma potansiyeline sahiptir. Ancak Çin’in Mars gezgini, Mars’taki diğer güneş enerjisiyle çalışan uzay araçlarıyla aynı kaderi paylaşmış gibi görünüyor.

Aracın ölümünü gösteren fotoğraflar Mars Reconnaissance Orbiter tarafından çekildi. 2022 ve 2023’te çekilen üç görüntü, gezgini Kızıl Gezegenin yüzeyindeki bir kraterin yakınında gösteriyor. Arizona Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, ek iki fotoğraf, Çin’in Mars gezgininin kraterin yakınındaki dinlenme noktasında durduğunu kanıtlıyor.

Fotoğraflara göre keşif aracı, 8 Eylül 2022’den 7 Şubat 2023’e kadar konumunu değiştirmeden yerinde kaldı. Görevi sırasında Çin’in Mars gezgini, şu anda yanında durduğu kraterin yakınında durmadan önce görev sırasında yaklaşık 2 kilometre yol kat etti. Gezicinin gelecekte canlandığını görmemiz mümkün olsa da, eğer güneş panelleri tozla kaplıysa, bu pek olası değil.

haber-buyukorhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu