Haber

Uganda ve Güney Sudan sınır güvenliği konusunda anlaşma imzaladı

Doğu Afrika ülkeleri Uganda ve Güney Sudan, sınır güvenliğini sağlamak için anlaşma imzaladı.

Uganda merkezli Monitor gazetesinin haberine göre, iki ülke temsilcilerinin katıldığı imza töreninde taraflar, sınır güvenliğini sağlamak için daha fazla işbirliği yapma kararı aldı.

Sınır güvenliğine ilişkin anlaşma kapsamında sınır kapılarından insan geçişinin yanı sıra mal geçişini de kolaylaştıracak çalışmalar yürütüleceği kaydedildi.

Uganda’da yaşayan Güney Sudanlı mültecilerin ülkelerine dönüşleri için tarafların ortak mekanizma kuracakları da paylaşıldı.

Anlaşmanın, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in çatışmalar nedeniyle ülkelerini terk eden 2 milyondan fazla Güney Sudanlıyı geri dönmeye davet etmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

2011 yılında Sudan’dan bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Devlet Lideri Mayardit’in 16 Aralık 2013’te yardımcısı Riek Machar’ı “darbeye teşebbüs” iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklendi.

Yıllarca süren savaşın ardından taraflar 2018’de barışa imza atsa da asayiş ve güvenliğin sağlanamadığı ülkede farklı aşiret ve kümeler arasında şiddet devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu