Sağlık

Tüm öğünleri atlasanız bile kahvaltıyı atlamayın! Çocuğunuzu kahvaltı yapmadan okula gönderirseniz…

Okuldaki çocukların yaşamın diğer aşamalarındaki çocuklara göre daha fazla besine ihtiyacı vardır. Uzmanlara göre bu dönemde çocukların gerçek beslenme alışkanlığı kazanmaları, yeterli ve istikrarlı beslenmeleri kişisel gelişimleri açısından oldukça önemli. Peki çocuklar kahvaltılarını nasıl yapmalı?

4 ANA KÜME ÇOK ÖNEMLİ!

Süt ve Süt Ürünleri:

Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri çocukların kemik gelişimi ve kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olur. Günde en az bir porsiyon süt ürünü tüketmeye dikkat edin.

Et ve Protein Kaynakları:

Et, tavuk, yumurta ve baklagiller gibi protein kaynakları çocukların büyümesi ve kas gelişimi için gereklidir. Haftada birkaç kez et veya alternatif protein kaynaklarını dahil edin.

Sebzeler ve meyveler:

Taze sebze ve meyveler çocukların vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Mevsimine uygun tüketilen sebze ve meyveler bağışıklık sistemini güçlendirir. Öğünlerinizde bol sebze ve meyveye yer vermeyi unutmayın.

Hububat:

Ekmek, bulgur, makarna, pirinç gibi tahıllar güç kaynağıdır. Tam tahıllı ürünleri tercih ederek çocukların lif alımını artırabilirsiniz. Bu onların tokluk hissini uzun süre korumalarına yardımcı olur.

ATIŞTIRMALIKLARA CEVİZ VE MEYVELERİ DAHİL EDİN!

Ders çalışırken acıktığınızda sağlıklı ara öğünler tercih edilmelidir. Şekerli ve yağlı atıştırmalıklar yerine süt, yoğurt, taze meyve suları, kuruyemiş, kuru meyve gibi besleyici alternatiflere yönelin. Bu ara öğünler çocukların güç seviyelerini arttırır ve tatlı isteğini bastırır.

Son olarak beslenme çantanızda kolay bulunabilen ve sağlıklı atıştırmalıklara yer vermelisiniz. Kuruyemişler (fındık, ceviz, badem) ve kuru meyveler (kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm) çocukların okul başarısı üzerinde olumlu etki ve güce sahiptir. Bu sağlıklı seçenekler aynı zamanda çocukları sağlıksız atıştırmalıklardan da uzak tutuyor.

Çocukların ara öğünlerinde süt, taze sıkılmış meyve suyu veya ayran gibi içecekleri tercih etmeleri ve beslenme çantalarına sağlıklı ana öğünler eklemeleri önemlidir. Bu yaklaşım çocukların güçlerini ve dikkatlerini korumalarına yardımcı olur.

meric-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu