Haber

Putin’den ‘nükleer’ talimatı: Ukrayna yakınında tatbikat yapılacak

Rusya Savunma Bakanlığı, taktik nükleer silahların kullanımını da kapsayan askeri tatbikat düzenleneceğini açıkladı. Tatbikat talimatını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in verdiği ve söz konusu kararın, Batılı ülkelerden gelen açıklamaların ardından alındığı belirtildi.

Tatbikatı, ‘Batılı devletlerin provokatif açıklamaları ve tehditleri karşısında Rusya’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini koruma çabası’ sözleriyle niteleyen bakanlık, kara kuvvetlerinin yanı sıra donanmanın da katılacağı nükleer tatbikatın Ukrayna topraklarına yakın bir noktada gerçekleştirileceğini aktardı. Açıklamada, “Tatbikat sırasında, stratejik olmayan nükleer silahların hazırlanması ve kullanılması konularının uygulanmasına yönelik bir dizi tedbir uygulanacaktır” denildi.

PESKOV: BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR GERİLİM

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batılı ülkelerin, Ukrayna’ya asker gönderme isteğinin “benzeri görülmemiş gerilim” olduğunu belirterek, “Bu, özel dikkat ve önlem gerektiriyor” dedi. Peskov, başkent Moskova’da, güncel konularla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fransa ve ABD temsilcilerinin, Ukrayna’ya asker gönderme isteğiyle ilgili açıklamalarını değerlendiren Peskov, “Bu aslında, NATO askerlerini, Rus askerlerinin karşısına çıkarmaktır. Bu, tamamen benzeri görülmemiş yeni gerilim. Elbette bu, özel dikkat ve önlem gerektiriyor” ifadesini kullandı. Peskov, İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’ın, “Ukrayna’nın Rus topraklarındaki hedeflere İngiliz silahlarıyla saldırma hakkına sahip olduğu” yönündeki açıklamasının da “tehlikeli söylem” olduğunu kaydetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu