Yaşam

PEN’den Aslı Erdoğan’a destek

PEN Yazarlar Sendikası, Türkiye’de 5 buçuk yıl yargılandıktan sonra tüm kabahatlerinden beraat eden ancak bu süreçten sonra ciddi sağlık sorunları yaşayan Aslı Erdoğan’ın sağlığına ilişkin açıklama yaptı.

PEN’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Frankfurt’ta yaşayan yazarımız Aslı Erdoğan’ın sağlık ve yaşam koşulları Türkiye’deki okurlarını ve hayranlarını ilgilendiriyor. PEN TÜRKİYE olarak hem ülke arasındaki PEN ile hem de Almanya’daki iki PEN derneği ile iletişim halindeyiz. PEN TÜRKİYE “Aslı Erdoğan, Türkiye’deki yargı ve cezaevi sürecinde olduğu gibi ücretli yazarımız Aslı Erdoğan’ın yanında olacak. En kısa zamanda olumlu bir sonuç alacağımızı umuyoruz” dedi.

Ne oldu?

Aslı Erdoğan, Özgür Gündem gazetesi hakkında yürütülen soruşturmada “terör örgütüne üye olmak ve halkı tahrik etmek” suçlamasıyla 2016 yılında tutuklanmıştı. Bir süre sonra Erdoğan’ın “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla delil yetersizliğinden tahliyesine karar verilirken, tutukluluğu “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla devam etti.

Aslı Erdoğan, 133 gün tutuklu kaldıktan sonra 29 Aralık 2016’da yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Aslı Erdoğan, bu yasağın kalkmasının ardından yurt dışına yerleşti. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 Şubat 2020’de görülen duruşmada Erdoğan’ın “devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” ve “terör örgütüne üye olmak” suçlarından beraatine, davanın “terör örgütü propagandası”nın zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle reddine karar verildi.

Yazarlar örgütü PEN’in Almanya şubesinin “Tehlikedeki Yazarlar” projesi kapsamında Frankfurt ve Berlin’de yaşayan Erdoğan, bu arada ağır rahatsızlıklar geçirerek farklı hastanelerde tedavi altına alındı.(KÜLTÜR-SANAT HİZMETİ)

lacin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu