Haber

Macaristan, Sırbistan’ın AB üyeliğinin hızlandırılmasını istiyor

Macaristan Dış ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin çok yavaş ilerlediğini ve hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Bakan Szijjarto, başkent Budapeşte’de Sırbistan’ın Avrupa Entegrasyon Bakanı Tanja Misceviç ile bir araya geldi ve ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Szijjarto, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa entegrasyonunun tüm Avrupa’nın çıkarına olduğunu belirterek, “Batı Balkan bölgesinin entegrasyonu sadece Macaristan’ın ulusal güvenliği ve ulusal ekonomik çıkarına değil, aynı zamanda tüm Avrupa’nın da çıkarınadır. tüm Avrupa.” söz konusu.

Batı Balkan bölgesinin en büyük ülkesi olan Sırbistan’ın AB üyeliğinin çok değerli olduğuna işaret eden Szijjarto, Sırbistan’ın AB üyelik sürecinin çok yavaş ilerlediğini ve bunun hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

Sırbistan’ın AB üyeliğinin AB’ye fiziki, ekonomik ve enerji arzı açısından katkı sağlayacağını ifade eden Szijjarto, diğer üye ülkelerin Sırbistan’ın AB üyeliğini yavaşlatmasına tepki gösterdi.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Szijjarto, geçen yıl Sırbistan ile Macaristan arasındaki ikili ticaret hacminin yüzde 68 artarak 6 milyar Euro’ya ulaştığını söyledi.

Sırbistan’ın ülkesinin elektrik güvenliği açısından önemli rol oynadığına işaret eden Szijjarto, 2022’de Sırbistan üzerinden Macaristan’a 5 milyar metreküp doğal gaz ulaştırıldığını bildirdi.

Tanja Misceviç ise Macaristan’ın ülkesinin AB üyeliğine verdiği desteğin çok değerli olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya yönelik saldırıyı kınadıklarını belirten Miscevic, ülkesinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Elektrik temini konusunda çeşitli adımlar attıklarını söyleyen Miscevic, ülkesinin Azerbaycan elektriğini Avrupa’ya ulaştırmak için gerekli adımları attığını söyledi.

Hukukun üstünlüğü konusunda bazı adımlar attıklarını belirten Miscevic, AB üyelik hedefine ulaşmak için reformları sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

haber-hassa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu