Ekonomi

KKM’de zorunlu karşılık oranı artırıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Zorunlu Karşılıklar Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Döviz Korumalı Mevduatın zorunlu karşılık oranı vadeye göre farklılaştırılırken, KKM’nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadeye kadar zorunlu karşılık oranı 10 puan artırılarak yüzde 25’e çıkarıldı.

Vadeli TL mevduata geçişi teşvik edici bir adım olarak, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli Döviz Korumalı Mevduatlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 25’e çıkarıldı. Vadesi 1 yıla kadar olanlar ile 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 5 olarak belirlendi.

Daha önce döviz kuru riskinden korunan hesaplarda zorunlu karşılık tesis etme zorunluluğu tüm vadeler için yüzde 15’ti.

Böylece piyasadaki fazla TL likiditenin zorunlu karşılık oranı artırılarak sistemden çekilmesine devam edilecek. Aynı zamanda TL vadeli mevduatlar desteklenirken, KKM’de uzun vadeye ağırlık verilecek.

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 24 Ağustos 2023 tarihli kararıyla faiz artırımının yanı sıra nakit sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararları alınmaya devam edileceği belirtildi.

karliovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu