Haber

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderler Lefkoşa’da bir araya geldi

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Nikos Hristodulidis, Lefkoşa’da Kuzey Kıbrıs lideri Ersin Tatar ile bir araya geldi. Birleşmiş Milletler (BM) tampon bölgesinde, Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’ın konutunda gerçekleştirilen görüşmenin ardından Christodoulides, “Çıkmazdan çıkmalıyız” dedi. Tatar, görüşmenin iyi geçtiğine de değindi.

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nden (UNFICYP) yapılan açıklamada, toplantının “açık ve yapıcı” olduğu belirtildi. Açıklamada, iki liderin “Türkiye ve Suriye’de Kıbrıslı Türkler de dahil olmak üzere binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremler de dahil olmak üzere birçok konuyu” ele aldığı belirtildi. İki cumhurbaşkanının da depremde hayatını kaybedenler ve aileleri için “başsağlığı dilediği” kaydedildi.

“Çıkmazdan çıkmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım”

Christodoulides yaklaşık iki saat süren görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “İlişkilerin mevcut durumu ne Kıbrıslı Rumlar ne de Kıbrıslı Türkler için Kıbrıs sorununa çözüm olamaz.” “(Görüşmede) Sayın Tatar’dan beklemediğim bir şey duymadım” diyen Christodoulides, “Yaklaşım farklılıklarını ve temel konulardaki fikir ayrılıklarını kabul etmekle birlikte, bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. çıkmazın üstesinden gelin.”

Türk ve Rum liderler arasında yeni bir görüşme kararı alınmadı. Hristodulidis, Tatar ve eşlerinin katılacağı bir görüşmeye gelme teklifinde bulunduğunu açıkladı.

2018-2022 ortalarında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin merkez sağ hükümetinde dışişleri bakanı olarak görev yapan Christodoulides, 12 Şubat’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmayı başardı. Christodoulides’in 28 Şubat’ta yemin etmesi bekleniyor. ve resmen Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayacak.

Kıbrıs, 1974 yılında Yunanistan’da yaşanan askeri darbe ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı askeri operasyon sonrasında kuzey ve güney olarak ikiye bölünmüştür. Adanın kuzeyinde ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından resmi olarak tanınmamaktadır. Tüm adayı yasal olarak temsil etme hakkına sahip olan güney eyaleti, 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği (AB) üyesidir. AB hukuku ve kuralları aslında sadece adanın güneyinde uygulanmaktadır.

DW,Reuters,dpa / EC,ET

sulakyurt-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu