Haber

Hizbullah ile müttefiki arasındaki gerilim Lübnan’daki görüşme nedeniyle tırmanıyor

Lübnan’daki Hür Hristiyan Yurtsever Hareketi’nin (ÖYH) boykot davetine rağmen, müttefiki Hizbullah’ın Bakanlar Kurulu Toplantısı’na katılmasının ardından taraflar arasındaki gerilim tırmanmaya devam ediyor.

ÖYH’nin Hizbullah’ın gerginliğe ilişkin açıklamasına yanıt olarak yaptığı değerlendirme, Lübnan’ın resmi ajansı NNA tarafından paylaşıldı.

Hizbullah’ın açıklamasında muğlaklıklar bulunduğuna işaret edilen açıklamada, “Hizbullah önderliği arasında bir kafa karışıklığı ve netlik yok gibi görünüyor. Hâlâ bunun düzeltilmesini umuyoruz” denildi.

Açıklamada, ÖYH’nin dostluğun anlamını çok iyi bildiği ve onu korumak ve kollamak için her şeyi sunduğu kaydedildi.

ÖYH ile Hizbullah arasındaki gerilim

Lübnan siyaseti alanında ÖYH ile Hizbullah arasında 2006 yılında Şii ve Hristiyan ittifakının oluşmasına öncülük eden Mar Mikail Anlaşması imzalandı.

Her iki taraf arasında, anlaşma tarihinden bu yana, hükümetlerin kurulması ve eski Cumhurbaşkanı Mişel Aoun’un seçilmesi sürecinde tavizler verildi.

Ancak taraflar arasında son bir yıldır karşılıklı suçlamalar, sözleşmenin feshi, revizyon ve birlikte hareket edememe nedeniyle gerginlikler yükseldi.

Gerginliğin son nedeni, Lübnan Başbakanı Najib Mikati’nin ÖYH’nin boykotuna rağmen kanser ve diyaliz hastalarının durumunu ele almak üzere 5 Aralık’ta olağanüstü Bakanlar Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirmesiyle yaşandı.

Hizbullah’ın boykot davetine uymayıp toplantıya katılması üzerine 6 Aralık’ta ÖYH lideri Cibran Basil, Hizbullah’ı işaret ederek “dürüst” insanların anlaşma ve vaatlerinden döndüğünü, bunun ilk olmadığını söyledi.

Hizbullah ise bugün yaptığı yazılı açıklamada, Hizbullah’ın daha önce hiçbir partiyle görüşmediğini, kabinenin aralıklı olarak yapacağı toplantıya katılmayacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu