Ekonomi

Havran Siyah İncir Hasat Sezonu Açıldı

Balıkesir’in Havran ilçesinde tescil işlemleri tamamlanan siyah incirde hasat dönemi başladı. Kabuğuyla yenilebilir tadıyla damakları çatlatan Havran siyah inciri büyük ilgi görüyor.

Havran Belediyesi ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kendine has lezzeti ve ince kabuğuyla yenilebilir siyah incir için Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TÜRKPATENT) başvurdu.

İşlemleri tamamlandıktan sonra coğrafi işaret belgesi verilen Havran siyah inciri, ilçenin tescilli işyerleri arasına girdi. İlçede Havran mandalina da yapılan başvuruların ardından coğrafi işaret ile tescillendi.

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Havran’ın tarihi ve kültürüyle bir tarım ilçesi olduğunu belirterek, “Havran bir tarım kentidir. Havran tarihi, kültürü, tarımı ile zümrüt bir ilçedir. Verimli topraklarımız var. çam ağacına dayalı ve bol oksijenlidir.Çalışmalarımız çok kaliteli olduğu için önceki aylarda Havran mandalinasının coğrafi işaretini de almıştık.Havran’ın ince kabuklu, çekirdeksiz mandalinasının coğrafi işaretini aldık. Daha sonra Büyükşehir Kırsal Müdürlüğümüzle birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında Havran “Siyah incirin coğrafi işaretini aldık. Havran kara inciri de kabuğuyla yenebilen, adeta balla akan çok lezzetli bir incir türüdür. Bunun için de coğrafi işaret aldık. Şu anda iki eserimiz coğrafi işaret olarak tescillendi. İlçemize ve üreticilerimize hayırlı olsun.”

İlçede Havran siyah incir hasadından elde edilen eserler başta İstanbul, Bursa, İzmir ve Trakya illeri olmak üzere tüm bölgeye sevk edilmektedir. – BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
bostancı evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu