Haber

Dünyanın gözünü çevirdiği 14 Mayıs seçimleri! Yunan gazetesinden Çavuşoğlu’nu utandıran paylaşım

Dünya, Ankara’daki gelişmeleri yakından takip ediyor. 2023 yılının en kıymetli olaylarından biri olarak gösterilen 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin nabzını tutan çok sayıda televizyon ve gazete, gelişmeleri an be an okuyucuları ve izleyicileriyle paylaşıyor.

“Muhalefet ERDOĞAN’ı Yenmek İçin Toplandı”

Türkiye odaklı yayın yapan NPR, dikkat çekici bir analiz yayınladı. Washington DC merkezli NPR, “Türkiye’de muhalefet partileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yenmek için bir araya geldi” manşetiyle okuyucularının karşısına çıktı.

“ORTAK BİR HEDEFE ULAŞMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Muhalefet ittifakını oluşturan partilerin ortak noktalarının çok az olduğuna dikkat çeken NPR, şu değerlendirmede bulundu; “Gelecek ay yapılacak seçimlerde Türkiye’nin güçlü cumhurbaşkanını devirmek için koalisyon oluşturan partilerin pek az ortak noktası var, ancak ortak bir hedef etrafında toplanmaya çalışıyorlar.”

“RUSYA POLİTİKASINI DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN DEĞİL”

“Muhalefetin Rusya’daki politikası nedir?” Soruya yanıt arayan Middle East Eye (MEE), “Türk muhalefet kaynakları MEE’ye Kılıçdaroğlu hükümetinin Moskova ile bağlarını koparmayacağını ve Ukrayna’da dengeli bir duruş sürdüreceğini söyledi.” “ABD Başkanı Joe Biden ne kadar isterse istesin, 14 Mayıs’ta muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığını kazanması halinde Türkiye’nin Rusya’ya yönelik politikasının ana hatlarını değiştirmesi pek olası değil.”

YUNAN BASINDAN SKANDAL MANŞETLERİ

Yunan medyası ise Ankara’nın 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere kısa bir ara vermesiyle Ege’de gerilimi tırmandırdığı iddiasını taşıdı. In.gr, “Çavuşoğlu tahrik ediyor” başlığıyla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ege’de sahibi belli olmayan adalar ve adacıklar olduğunu söylediğini aktardı.

“PROVOKASYONLAR YENİDEN BAŞLADI”

Raporda, “Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler, Türkiye’deki ölümcül depremlerin ardından önemli ölçüde iyileşmiş olabilir, ancak Türk makamları provokasyonları yavaş yavaş yeniden başlatmış görünüyor.” Proto Thema, “Mevlüt Çavuşoğlu: Ege’de sahibi belli olmayan adacıklar ve kayalık adacıklar var” başlığıyla, “Görünüşe göre Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son aylarda yaşanan dostluk saldırısı öncesi üsluba dönerek, Türkiye’nin geleceğine ilişkin tartışmaları sürdürüyor. Statüsü tartışmalı olan adalar.”

“ADALARDA MÜLKİYETİNDE ISRAR ETMEKTEDİR”

Ethnos, Çavuşoğlu’nun açıklamalarına da geniş yer ayırdı. “Çavuşoğlu Ege’de bilinmeyen adalarda ısrar ediyor” başlığıyla okuyucularının karşısına çıkan Ta Nea, şu değerlendirmeyi yaptı; “Türkiye Dışişleri Bakanı ısrarla sahibi belli olmayan küçük adalar ve adacıklar konusuna geri dönüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu