Haber

DASK: Hasar bildiriminde süre sınırlaması uygulanmaz.

Doğal Afet Sigortaları Havuzu (DASK), depremde meskeni hasar gören Zorunlu Deprem Sigortası sahipleri için bugüne kadar hiç uygulanmadığını ve uygulanmayacağını açıkladı.

DASK’tan yapılan açıklamada, depremde evleri hasar gören Zorunlu Deprem Sigortası sigortalılarının hasar bildiriminde herhangi bir süre sınırlaması bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, genel şartların “rizikonun gerçekleştiğinin öğrenildiği tarihten itibaren en geç 15 iş günü içinde DASK’a bildirilmesi zorunluluğu” olmasına rağmen, kurumun ilgili maddeyi sigortalı lehine değerlendirdiği kaydedildi. sigortalının kesin bildirim zamanını belirleyemez.

Açıklamada, sigortalıların herhangi bir sınırlama olmaksızın hasar ihbarında bulunabileceği belirtilirken, DASK’ın bu afette de yıkıldığı tespit edilen binalar için daha önceki depremlerde olduğu gibi hasar ödemelerini tazminat ödemesini dahi beklemeden yaptığı vurgulandı. sigortalı bildirimi

“DASK, primleri herkes için erişilebilir tutmayı hedefliyor”

Açıklamada, DASK’ın primlerini herkes için ulaşılabilir seviyede tutmayı hedeflediği belirtilirken, şunlar kaydedildi:

“Sigorta sistemlerinde ödenen primler, poliçe karşılığında sağlanan teminatların bir oranıdır. Dolayısıyla teminat büyüklüğü arttıkça prim büyüklüğü de artmaktadır. Teminatın tüm konutları kapsayacak düzeye çıkarılması, reasürans maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır. Reel prim artışına ek olarak tüm vatandaşların yüksek prim ödemesini zorunlu hale getiren “Sigorta zorunlu bir sigorta olduğu için primlerin ödenebilir seviyede tutulması amaçlanıyor. Daha fazla teminat almak isteyen vatandaşlarımız sigorta şirketlerinden gönüllü olarak DASK’ta herhangi bir sınırlama olmaksızın isteğe bağlı sigorta yaptırabilirler.”

“DASK fonları sadece sigortalıların alacaklarının ödenmesinde kullanılıyor”

Açıklamada, DASK tarafından sunulan Zorunlu Beyin Sarsıntısı Sigortasının bir vergi olmadığı, 1999 yılındaki büyük Kocaeli depreminden sonra yürürlüğe girdiği ve 2000 yılında kamu kaynaklarından bağımsız bir sigorta fonu oluşturmak amacıyla kurulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada şu hususlara dikkat çekildi:

“Bu havuz tamamen devlet kaynaklarından bağımsızdır. DASK, Sigortalılarına sadece Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sahiplerinin primlerinden ve ayrıca uluslararası reasürörlerden aldığı sigorta teminatlarından elde ettiği kaynaklardan tazminat ödemektedir. Özetle DASK fonları; Zorunlu Şok Sigortası poliçe primlerinin sadece sigortalılar tarafından ödenmesi. DASK’ın fonları sadece sigortalıların zararlarının ödenmesinde kullanılmaktadır. DASK’ın deprem vergisi ile hiçbir ilgisi yoktur. DASK, gelir vergisinden herhangi bir pay almamaktadır. Sonuç olarak, DASK mali olarak tamamen kamu kaynaklarından bağımsız olup, sunduğu Zorunlu Deprem Sigortası bir sigorta ürünüdür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu