Haber

Çorum Belediyesi güneş enerji santralini kuruyor

ÇORUM (İGFA) – Çorum Belediyesi doğal kaynakları güce dönüştürüyor. Rüzgâr Güç Santrali ve Biyogaz Tesis ile tükettiği gücün büyük bir kısmını karşılayan Çorum Belediyesi artık de güneş güç santrallerini devreye sokuyor. Güneş güç santrallerinin birincisi kente içmesuyu sağlayan Eskice Köy’deki pompa istasyonun bulunduğu bölgede kuruluyor. Çalışmalarını sürdüren firma, önümüzdeki günlerde panellerin montajını tamamlayarak güneş güç santralini devreye sokacak. Eskice Köy Güneş Güç Santrali’nden 500 kilowatt/saat elektik gücü üretilecek.

Lider Aşgın çalışmaları inceledi

Yenilenebilir güç kaynakları konusunda büyük bir hassasiyetle çalışan Belediye Lideri Dr. Halil İbrahim Aşgın Eskice Köy Güneş Güç Santrali’nde incelemelerde bulundu. Gücün, son devirde stratejik bir eser haline geldiğini vurgulayan Lider Aşgın“Avrupa’da, Asya’da birçok ülkede enerji krizleri yaşanıyor. Bu anlamda bütün devletler bir mücadele içersinde. Biz de Çorum Belediyesi olarak ülkemize bir katkı sunmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Kısa müddette tamamlanacak

İlk güneş güç santralini Eskice Köy’deki pompa istasyonunun bulunduğu bölgede kurduklarını belirten Lider Aşgın, “Uzun yıllardan beri Eskice Köy’deki pompa istasyonunda gücüyle suyumuz kentimizle buluşuyor. Bu tesisbizim için çok kıymetli. Güneş gücü santrallerini nerelere yapabileceğimizi planlarken, burayı öncelikli olarak belirledik. Proje ve ihale kademeleriyle ilgili bütün süreçler tamamlandı. Yerli bir firmamız olan Yıldız Elektrik ihaleyi almış oldu. Böylesine teknolojik tesisi Çorumlu bir firmanın yapmış olması da bizim için ayrıyeten onur verici bir durum. Çalışmalar devam ediyor, inşallah birkaç gün içerisinde panellerin montajları başlayacak. Panellerimiz montajı da tamamladıktan sonra enerjiyi hatta vermiş olacağız.” dedi.

Çorum Belediyesi, harcadığı enerjiyi üretiyor

Harcadıkları elektriğin değerli bir kısmını karşılamış olmaktan memnunluk duyduklarını söz eden Lider Aşgın, “Rüzgârenerji santralimiz çok verimli bir formda istifade ettiğimiz bir santral.Çöpten elektrik üretimi için Biokütle tesisimizin açılışını da yapmıştık. Oradan da yıllık 14 milyon 500 kilowatt/saat güç üretimi kelam konusu.Buradaki güneş güç santralinde ise birinci etapta 500 kilowatt/saat güç üretilecek. Yenilenebilir gücün kullanımı, etraf kirlilikleri, global ısınma üzere etraf faktörleri açısından da son derece değerli. Çorum Belediyesi olarak yenilenebilir güç potansiyelimizi daima artıran bir belediyeyiz.” dedi.

Bundan sonra da güneş gücüyle ilgili çalışmalara devam edeceklerini belirten Lider Aşgın “Güneş enerjisi gibi bitmek tükenmek bilmeyen bu enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmek üzere gayretimiz artarak devam edecek.Hedefimiz, birkaç yıl içerisinde yapacağımız güneş enerji santralleriyle,kullandığımız bütün enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sağlayan bir belediye olmak. Bu hedefdoğrultusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Güneş gibi, biz de bitmek bilmeyen bir enerjiyle ve aşkla şehrimize hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu