Haber

Borrell’den İsrail’e yanıt: Filistin devletinin tanınması Hamas’a verilen bir hediye değil

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İrlanda, Norveç ve İspanya’nın 28 Mayıs’ta Filistin’i devlet olarak tanıyacaklarını açıklamasının ardından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ‘Filistin devletini tanımanın terörü ödüllendirmek anlamına geldiğini’ iddia etmesinin ardından konuşan Borrell, bunun ‘Hamas’a bir hediye olmadığını’ söyledi.

‘NE ZAMAN BİRİ FİLİSTİN DEVLETİNİ TANIMA KARARI VERSE…’

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Borrell, bugün yaptığı açıklamada, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne işaret ederek, “Filistin devletini tanımak, Hamas’a verilen bir hediye değildir; aksine… Filistin Yönetimi Hamas değildir; tersine, derinden karşı karşıyalar” değerlendirmesinde bulundu. Avrupa Birliği’nin halihazırda Filistin Yönetimi ile konuştuğunu, yönetimi finanse ettiğini ve kendileriyle görüşmeler yaptığını anlatan Josep Borrell, “Ne zaman biri Filistin devletini destekleme kararı verse, İsrail’in tepkisi bunu Yahudi düşmanı bir saldırıya dönüştürmek oluyor” ifadelerini kullandı.

NETANYAHU NE DEMİŞTİ?

Norveç, İrlanda ve İspanya, 22 Mayıs Çarşamba günü ayrı ayrı açıklamalar yaparak, Filistin’i, uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs’ta tanıyacaklarını duyurmuştu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Norveç, İrlanda ve İspanya’nın bağımsız Filistin devletini tanıyacaklarını açıklamasına tepki göstermişti. Netanyahu, X (eski adıyla Twitter) platformundan yaptığı görüntülü paylaşımda, “Birkaç Avrupa devletinin Filistin devletini tanımaya kararlı olmaları terörü ödüllendirmektir” iddiasında bulunmuştu.

Atılan bu adımın ‘barışı sağlamayacağını ülkesinin buna kesinlikle onay vermeyeceğini’ kaydeden İsrail Başbakanı, Filistin devletinin bir ‘terör devleti’ olacağını savunarak, İsrail’in Gazze’de savaşı sürdüreceğini söylemişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu