Ekonomi

BofA’dan hisse senedi analizi: Yükselen satış

Bank of America’ya göre, küresel sıkılaşma döngüsü sona ererken, merkez bankalarının olası faiz indirimlerine odaklanan yatırımcılar, durgunluk riskinin devam ettiği ve hisse senetlerinin daha da düşebileceği gerçeğini göz ardı ediyor.

Stratejistler, “son yükseliş hareketinden itibaren satış yapmayı” veya faiz oranları zirve yaparken hisse senedi pozisyonlarını vaping etmeyi tavsiye ettiler.

Kurumun geçen haftaki notunda tarihsel örnekler verilerek, faiz artırım döngüsü sonunda pay almanın 1990’lardaki gibi dezenflasyonist piyasa ortamlarında işe yaradığı belirtilmiş; Ancak 1970’ler ve 1980’ler gibi enflasyonist ortamlarda son faiz artışından 3 ay sonra hisselerin değer kaybettiği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde resesyon endişelerinin hisse senetlerinde satış dalgasına yol açacağı öngörüsünde haklı çıkan Hartnett, “Yatırımcılar faiz indirimleri konusunda çok iyimser değil ve resesyon konusunda yeterince karamsar değil” dedi.

Bankacılık geriliminde düşüş sinyali veren kritik gelişme

Piyasa aktörleri ise bankacılık krizine ilişkin gelişmeleri izliyor.

Bloomberg’in haberine göre, Federal Konut Kredisi Bankası (FHLB) sistemi Mart ayının son haftasında bankalara 37 milyar dolar borç verdi ve iki hafta önceki 304 milyar dolardan keskin bir düşüş yaşadı.

Mart ayı başındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra yaşanan bu gerileme, bankacılıkta tansiyonun hafiflemeye başladığının bir işareti olarak algılandı.

Sistemdeki borçlanma halen yüksek seviyelerde olsa da artıştaki yavaşlama üye bankaların nakit ihtiyacının karşılandığı veya azaldığının sinyallerini veriyor.

Geçen ay kapsamlı bir bankacılık krizi dalgası yaratan Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate Capital Corp. ayrıca iflas etmeden önce FHLB sistemine finansman gereksinimleri için başvurmuştu.

Öte yandan New York Fed Lideri John Williams, merkez bankasının hızlı faiz artışlarının banka iflaslarını tetiklediği yönündeki yorumlarına katılmadığını belirtti.

“Şahsen, Mart ayında iki bankayla yaşanan sorunların arkasında gerçekten faiz artırımının olduğunu düşünmüyorum. “Bence bu kurumlarla ilgili çok özel bazı sorunların olduğunun iyi anlaşıldığını düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu