Haber

AFAD, depremden etkilenen illerin acil yardım ödeneklerine ilişkin açıklama yaptı.

Kahramanamaraş’ta yaşanan depremlerin üzerinden bir ay geçti.

10 ili etkileyen depremlerin ardından Elazığ afet bölgesi ilan edildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı ilk anda verildi “Genel hayatta etkili afet bölgesi”Elazığ’ın transferi kararsızlık nedeniyle Malatya’ya “destek eyaleti”Elazığ’ın da bu karar kapsamına alınmasının ardından yeniden eşleştirme yapıldığını belirtti.

İllerin ortasında eşleştirme yapıldığı belirtildi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, facianın ilk günlerinde, “Genel hayatta etkili afet bölgesi”olarak ilan edilen illerde olduğu belirtildi.

“Elazığ, Malatya’ya takviye il olarak belirlendi”

Bu kapsamda açıklamada, afet bölgesindeki illere karşılık gelen üs iller belirlendiği belirtilirken, şunlar kaydedildi:

Bu eşleşmede Elazığ ile ilgili ilk anda ‘genel hayata etkili afet bölgesi kararı’ olmadığı için Malatya’ya destek ili olarak Elazığ belirlendi.

İlerleyen süreçte Elazığ ilimizin ‘genel hayatı etkileyen afet bölgesi’ kapsamına alınması ile bu atamalar iptal edilerek aşağıda belirtilen şekilde rövanş yapılmıştır.

Depremin ilk günlerinde arama kurtarma ve diğer acil diğer işlerin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için böyle bir eşleştirme yapılmış olup, bu eşleştirmelerin depremin illerimiz üzerindeki etkisi ve büyüklüğü ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Üstelik sonradan yapılan bu değişiklik ikinci bir metinle düzeltildi.

Tamamen teknik ve süreci hızlandırma amaçlı bu operasyonun ne Malatya’yla ne de başka bir ilimizle afet boyutuyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Desteklenen iller açıklandı

Afetten etkilenen illerden biri olan Kahramanmaraş’ın Zonguldak ilinden yapılan açıklamada,  AFAD, Hatay’ın Trabzon İli  AFAD, Cumhurbaşkanlığı tarafından Malatya İline destek verdi.  AFAD  Adıyaman’ın İzmir İli ile birlikte   AFAD Başkanlığı, Diyarbakır; Adana, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep ve Elazığ illeri.  AFAD  tarafından incelendiği bildirildi.

savsatajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu