Haber

ABD’den Erdoğan’ın IŞİD açıklamasına yanıt: Haberimiz yok

Washington yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IŞİD lideri Ebu Hüseyin el-Kureyşi’nin Suriye’de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından öldürüldüğünü açıklamasına ilişkin açıklama yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, “Haberleri gördüm. Bu şu anda onaylayabileceğim bir şey değil ve Türk hükümeti bu konuda daha fazla bilgi için ne kadar doğru konuşursa konuşsun. Açıkçası bu gerçekten doğruysa bu iyi bir haber olur.”

DAİŞ ile mücadeleye değinen Patel, şöyle devam etti: “Çabalarımız başarılı oldu ve olmaya da devam edecek. ABD güçleri Suriye’de yalnızca IŞİD’i yenmek ve geri püskürtmek gibi kalıcı hedefi desteklemek için bulunuyor. Sadece şunu söyleyebilirim; Bu, ABD’nin derinden bağlı olduğu bir şey ve Türkiye’nin IŞİD’i yenmek için yaptığı değerli katkıyı her zaman takdir ettik.”

ERDOĞAN NE DEDİ?

TRT Türk, ATV Europe, Euro D, Euro Star ve Kanal 7 Europe’un ortak canlı yayınına katılan Erdoğan, DAİŞ lideri Ebu Hüseyin el Kureyşi’nin Cumartesi günü MİT’in Kuzey Suriye’de düzenlediği operasyonda öldürüldüğünü söyledi.

MİT’in Kureyş’i uzun süredir takip ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu şahıs, Milli İstihbarat Teşkilatımızın Suriye’de gerçekleştirdiği bir operasyonla etkisiz hale getirilmiştir. İnşallah ayrım gözetmeksizin terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğiz. Şu anda DEAŞ ile bağlantılı bir değil, iki değil, üç değil kaç tanesini etkisiz hale getirdik. PKK ile bağlantılı ne kadarını etkisiz hale getirdik.” (DIŞ HABER)

yakakent-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu