Haber

800’den fazla ABD’li ve Avrupalı ​​bürokrattan hükümetlerine Gazze politikası eleştirisi

ABD ve Avrupa ülkelerinde görev yapan 800’ü aşkın bürokrat ortak bir bildiriye imza atarak hükümetlerinin İsrail ve Gazze’ye yönelik politikalarını eleştirdi.

BBC muhabiri Tom Bateman’a göre ortak açıklamada, hükümetlerin İsrail ve Gazze politikalarının ‘uluslararası hukukun büyük bir ihlali’ anlamına gelebileceği yönünde uyarıda bulunuldu. ‘Transatlantik açıklamada’ hükümetlerin ‘bu yüzyılın en büyük insani felaketlerinden birinde’ suç ortağı olma riskiyle karşı karşıya kaldığı ve kendi uzman görüşlerinin bir kenara bırakıldığı belirtildi. 25 yılı aşkın ulusal güvenlik tecrübesine sahip bir ABD hükümet yetkilisi ve imzacı, BBC’ye endişelerinin ‘sürekli olarak göz ardı edildiğini’ söyledi. Yetkili, “Bölgeyi ve dinamiklerini anlayanların sesine kulak verilmiyor” dedi.

‘POLİTİKALARIN SOYKIRIMA KATKIDA BULUNDUĞU OLABİLİR’

Ortak bildiri, ABD, İngiltere ve aralarında Fransa ve Almanya’nın da bulunduğu 11 Avrupa ülkesinden memurlar tarafından imzalandı. Açıklamada, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarında “sınır tanımadığı” ve bunun “onbinlerce önlenebilir can kaybına yol açtığı, yardımların kasıtlı olarak engellendiği, bunun da binlerce sivili açlık ve yavaş yavaş ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı” belirtildi. ölüm.”

Bürokratlar yaptıkları açıklamalarda, “Hükümetlerimizin politikalarının ciddi uluslararası hukuk ihlallerine, savaş suçlarına, hatta etnik temizlik veya soykırıma katkıda bulunması yönünde makul bir risk var.” dediler. Bildiriye imza atan bürokratların kimlikleri kamuoyuna açıklanmazken, bildiriyi inceleyen BBC, imzacıların yaklaşık yarısının en az 10 yıllık hükümet misyonu tecrübesine sahip olduğuna dikkat çekti.

‘BU EŞSİZ BİR DURUM’

ABD’nin eski Cezayir ve Suriye Büyükelçisi Robert Ford da birden fazla hükümetin üyeleri arasında bu kadar koordineli bir muhalefetle karşılaşmadığını belirterek, “Bu benim son 40 yıllık dış politika izleme deneyimimde benzersiz bir durum. ” Ford, “Gazze savaşıyla ilgili sorunlar o kadar ciddi ve işaret ettiği şeyler o kadar ciddi ki (bürokratlar) kendilerini halka seslenmek zorunda hissettiler” dedi.

Açıklamaya ilişkin yorum yapan üst düzey bir İngiliz yetkili, bürokratlar arasında “artan bir huzursuzluk” olduğunu söyledi. Ortak açıklamanın ardından bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, “Gazze’deki çatışmaların bir an önce sona ermesini istediklerini” belirtti. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu da açıklamayı ‘incelediklerini’ duyurdu.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

gurgentepehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu